Çok sık rastlanmasada zaman zaman organizasyonunuzda kullanıcılarda ilginç sorunlarla karşılaşırsınız.Şimdi bahsedeceğim sorun da bunlardan bir tanesi.

AD ne kadar basit kurulup yapılandırılabilse de düzenli bakım yapmamanız yada yanlış ayarlamalar yapmanız sonucunda en çok zamanınızı alacak bir kabusa dönüşebilir.

Domain ortamınızda 5-10 kullanıcı varsa belki yapıyı yeniden kurmayı bile düşünebilirsiniz.Ortamınızda 5-10 kullanıcı bile olsa AD ortamını yeniden kurmayın bence,düzgün analizler ve periyodik bakımlarla bu gibi durumlarla karşılaşma riskinizi ortadan kaldırırsınız.

Active Directory Profile corruption nedir?

Kullanıcı hesabının bir şekilde zarar görmesidir.Ben yapımda bu sorunla Roaming Profile yapılandırmasından sonra karşılaştım.Kullanıcılar bilgisayarlarında geçici profil ile oturum açabiliyorlardı.Kısaca kullanıcıların users klasörü X:\Users\TEMP oluyordu.Roamin profile çok iyi konfigüre edilmezse buna benzer yüzlerce sorunla karşılaşmanıza neden olabilir.

çok uzatmıyorum çözüme geçiyorum;

2 şekilde bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz

1- Kullanıcı hesabını yeniden oluşturmak,

2- HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList\*.bak    registry de ilettiğim yoldaki .bak profillerini silerek.

(Kullanıcılarda herhangi bir profil yolu tanımı var ise onbuda kaldırmanız gerekiyor tabi)

EVENT ID 1515 ile karşılaştığınız cihazlarda bu sorunun olduğuna emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit